Jak na Kypr

Letadlo

Na Kypr létá z pražského ruzyňského letiště linka ČSA do Lárnaky. Jak v sezoně, tak mimo sezonu můžete využít charterových letů směřujících do Páphosu a Lárnaky. Běžná cesta vede přes Soluň, Athos a několik řeckých ostrůvků jako Chios, Samos, Patmos, Rhodos a další. Pokud budete mít u sebe mapu Řecka, můžete se kochat pohledem na krajinu pod sebou a srovnat mapu se skutečností, ostrovy jsou z letadla krásně k rozpoznání i z výšky 10 kilometrů.

Trajekt

Pokud bystě chtěli vyzkoušet cestu na ostrov trajektem, pak je možné zajistit si spoj z řeckého přístavu Pireus do Limassolu. Tento běžný linkový spoj, který dále pokračuje do Izraele, je možné rezervovat přímo z České republiky. Cesta vám zabere asi 2 dny a cena se mění podle doby, kdy na ostrov směřujete. V sezoně vás vyjde zhruba na 70 euro, kdežto mimo sezonu je cesta levnější až o pětinu. Lodní dopravy lze využít i následně, protože se nabízí okružní plavby do Izraele, Egypta, Sýrie a Libanonu. Do prvně dvou jmenovaných zemí se pluje z Limassolu, do Sýrie a Libanonu pak loď vyplouvá z Lárnaky.

Vstupní formality

Pokud jste občanem České republiky, budete potřebovat pouze občanský průkaz nebo cestovní pas. Děti je nutno mít zapsané ve vašem cestovním pasu. Ty, které už dosáhly 12 let mohou mít svůj vlastní pas, ale záznam v pase rodičů stačí. Pokud se nehodláte zdržet déle než 90 dnů, vízum si není třeba pořizovat. Další důležité informace vám poskytne:

Kyperská organizace cestovního ruchu
Budečská 36, Praha 2
Tel.:222 254 152

Doporučujeme: levné letenky

Nebo jakákoli cestovní kancelář.

Příjezd

Pro turisty je důležitá existence Ústředí cizineckého ruchu, jehož pobočky se nachází na letištích v Lárnace a Paphosu a v Limassolském přístavu. Poskytnou vám informace o hotelech a jiným formách ubytování, plány ostrova, mapy měst a také „Monthly Events“, což je program zajímavých akcí na ostrově, je psaný v angličtině.

Z letiště do ubytovacích zařízení

Letiště a město Páphos spojuje bus č.12, první jezdí v 8 hodin ráno a pak až do 18 hodin každé 2 hodiny. Pokud přilétáte do Lárnaky, odtud jezdí do města autobus číslo 19. V pracovních dnech jezdí každou hodinu od 6 do 18 hod. Jinak odtud jezdí autobusy i do dalších velkých kyperských měst – Nikósie, Agía Nápy, Limassolu. Tyto spoje jezdí až 6krát denně.
Pokud pokračujete někam dále, využijte sběrných taxi, které vás vyjdou vcelku levně. Jezdí každý den kromě neděle, v pracovní dny od 7 do 19 hod. a v sobotu pouze do 14 hodin.

Taxi a automobily

Jízda individuálním taxi je několikanásobně dražší něž jízda sběrnými taxi. Jejich výhoda oproti linkovým autobusům je v tom, že vás dopraví přímo na místo, kam si přejete. Ale autobusy jsou asi dvakrát levnější než sběrné taxi. Takže si musíte vybrat, jestli dáte přednost pohodlí před cenou nebo naopak.
Pokud máte řidičský průkaz, na obou letištích je možnost půjčit si auto a dopravit se tam, kam potřebujete.

Tělesně postižení cestující

Tito cestující vyžadující zvláštní podmínky by měli dostatečně předem informovat leteckou společnost o jejich přítomnosti. Jinak na kyperských letištích jsou toalety a koupelny uzpůsobeny potřebám handicapovaných lidí, stejně tak jsou tu speciální výtahy a skládací kolečková křesla.


Doporučujeme: Kypr | Dovolená Kypr | Last minute Kypr | Kypr | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Dominikánská republika | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko | Kypr dovolená | | Kypr dovolená |

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.