Nikósie

Nikósie je kyperské hlavní město a má zhruba 6krát méně obyvatel než Praha. Leží v centru nížiny Mesaória a lze odtud vidět jak pohoří Kyrénia, tak Tróodos. Prostředkem staré části Nikósie probíhá dělící čára, která z Kypru vytváří dvě republiky. Od roku 2004 už pohyb mezi oběma polovinami není problém.

Tím, že má hlavní město celkem dobrou polohu, nabízí turistům možnost mnoha výletů do okolí. Zejména milovníci kostelů a klášterů zde budou ve svém živlu. Zajímavé je, že město je posledním rozděleným hlavním městem na světě, podle toho dostává i různá jména: Turci jej nazývají Lefkosa, Řekové Lefkosía. Pohyb mezi oběma částmi je umožněn všem, kdo u sebe májí občanský průkaz, k překročení demarkační linie tu fungují 2 přechody, které jsou ale určeny pouze pro pěší.

Určitě stojí za to navštívit obě části města a porovnat rozdíly mezi nimi. V Nikósii budete marně hledat honosné vládní budovy nebo velká nákupní centra. Jediné, co dává na obdiv své bohatství, je arcibiskupský palác. Mnoho památek se nyní restauruje a využívá se přitom finanční pomoci EU.

Pokud budete chtít navštívit většinu Nikóských památek, postačí vám dva dny, za které si stihnete město pěkně projít.

Doprava v Nikósii

Vzhledem k tomu, že všechny památky jsou blízko sebe, není třeba využívat autobusů, ale budou vám stačit vlastní nohy. Večer můžete případně použít taxi.

Památky v Nikósii

Ágios Yánnis

Katedrála sv.Jana se nachází před Muzeem Ikon. Vysvěcují se zde kyperští ortodoxní arcibiskupové. Původně stál na jejím místě benediktinský klášter. Až v roce 1858 tu byla zbudována zvonice, do té doby Turci nedovolili zvonici postavit, protože to byla jakási konkurence muezínům, kteří svolávali tamní obyvatelstvo k modlení.

Interiér je hojně vyzdoben nástěnnými malbami s náboženskými motivy, např. poslední soud, zvěstování Panny Marie a jsou tu také čtyři velká obrazová pole, která symbolizují osamostatnění kyperské církve v první polovině 5.století n.l.. Katedrála je otevřena každý den kromě neděle.

Městské hradby

Staré město je celé obehnáno hradbami ze 16.století, kdy je Benátčané obnovovali na obranu proti Turkům. Je zde 11 bašt a celé opevnění připomíná tvar hvězdy. Jedinou původní dochovanou branou je Porta Julia, dnes známá jako Famagustská brána. Ostatní brány nechali Britové zbořit.

Mešita Omerye

Ve staré Nikósii se nalézá augustiniánský kostel přebudovaný Turky na mešitu. Mešita je nyní spravována syrskými muslimy, její minaret se stal poznávací značkou města.

Muzea v Nikósii

Národní archeologické muzeum

Muzeum bylo postaveno na začátku 20.století z iniciativy Britů. V 15ti sálech naleznete zajímavosti ze všech koutů ostrova. Nejpozoruhodnější je kamenná miska pyšnící se stářím 8000 let a náhrdelník z mušlí a karneolu. Dále tu můžete vidět keramické nádoby, terakotové figury, bronzové sošky z 12.stol.př.n.l. či předměty z výbavy královského hrobu z 8.stol.př.n.l.

Muzeum Ikon

Už podle názvu je jasné, co tvoří náplň muzejní expozice. Nejstarší kyperská ikona, která se tu nachází je podobizna Panny Marie z 8.století. Můžeme tu dobře sledovat 2 směry kyperské malby – dvorský styl, který je typický protáhlými postavami a rustikální styl, který se vyznačuje svalnatými realisticky vypadající postavami.

Levendis museum

Muzeum nám dokumentuje 5000 let z dějin města – od 3.tis.př.n.l. až dodnes. Jsou tu kresby, fotografie, mince a podobné předměty vztahující se k danému tématu.

Cyprus Jewellers Museum

V muzeu jsou shromážděny ukázky stříbrotepecké práce, kterou Kypřané za posledních 100 let vytvořili.


Doporučujeme: Kypr | Dovolená Kypr | Last minute Kypr | Kypr | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Dominikánská republika | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko | Kypr dovolená | | Kypr dovolená |

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.