Páphos

Celý západ ostrova je zasvěcen zejména 2 antickým božstvům, a to Afroditě a Dionýsovi. Právě tady se nacházel nevýznamnější Afroditin chrám a právě zde se scházela se svými milenci. Odkaz na boha Dionýsa je patrný z hlavní zemědělské plodiny, která se tu pěstuje, z vinné révy. Na širokých plantážích hojně roste i tabák, podzemnice olejná a banány. Tomu všemu se tu daří velmi dobře díky umělému zavlažování.

Páphos

Město Páphos má necelých 50 tisíc obyvatel. Důležitým turistickým místem se stal až po dostavení letiště v 80.letech 20.století. Architektura města je velmi různorodá – stojí tu vedle sebe antické ruiny, islámské stavby a křesťanské kostely. Město se rozlišuje na horní a dolní. Dolní část je určena turistům, proto i obchody nabízejí hlavně suvenýry. Kdežto horní město je bydlištěm místních obyvatel, a tak v krámech najdeme zboží denní potřeby. Nalézají se tu i velká skladiště vinné révy.

Pokud bychom krátce zmínili historii města, bylo založeno v roce 320 př.n.l. a dostalo název Néa Páphos. Díky své poloze se stalo správním centrem Ptolemaiovců i Římanů, kteří odtud řídili celý ostrov.

Doprava

Autobusy vás dopraví na důležitá památná místa každý den kromě neděle. Busy jezdí mezi horním a dolním městem a z hotelové části k přístavu i do dalších velkých měst.

Památky

Agía Kyriákí

Kostel s kopulí stojí na místě starší raně křesťanské baziliky. Z té se tu dodnes dochovalo jen několik sloupů a podlaha s mozaikami. Odtud je možné vidět zbytky františkánského kostela postaveného ve stylu gotiky. Před kostelem stojí Pavlův sloup, u kterého měl být údajně Pavel zmrskán, když pobýval ve městě.

Maják

Malý maják stojící na nízkém pahorku byl postavený za dob britské nadvlády. Jde z něho krásně vidět na novou i starou část Páphosu.

Přístavní pevnost

Původně tu stála křižácká pevnost, která byla postavená v roce 1222 a o 360 let později ji Turci přebudovali do dnešní podoby. Nyní se tu nachází muzeum. Pokud budete mít chuť na čerstvou rybu, můžete si ji zakoupit od rybářů, kteří před pevností prodávají své ulovené kousky.

Okolí Páphosu

Afroditiny skály

Jediná z cest vedoucích z Páphosu do Limassolu lemuje mořské pobřeží. A právě touto cestou se musíte vydat, budete-li chtít navštívit Afroditiny skály. Přesně tomto místě se měla Afrodita poprvé dotknout země. Zátoka, v níž se kameny nalézají působí magickým dojmem, ale koupat se tu nedoporučuje kvůli nevyzpytatelným spodním proudům.

Afroditina lázeň

Asi 40 km od Páphosu leží Louthrá Aphrodítis, poměrně malý pramenitý rybník. Tady měla podle legendy Afrodita trávit milostné chvíle s Akamásem. Pro turisty jsou v okolí 2 naučné stezky, které projít trvá asi 3 hodiny, pak si ale za odměnu můžete odpočinout na oblázkové pláži či v malé taverně přímo na pobřeží.

Coral Bay

Malebná zátoka je v létě bohužel docela přelidněná, což jí ubírá na jejím přirozeném kouzlu. V blízkosti se nachází Paléokastro-Maa, sídliště datované do doby bronzové, které je možné navštívit a prohlédnout si zde četné vykopávky.

Pólis

V městečku na severním pobřeží se nalézají nejluxusnější hotely na ostrově, což ho činí turisticky velmi vyhledávaným místem. Na atraktivitě mu přidává oblázková pláž ležící vedle eukalyptového lesa, v němž se nachází místní kemp. V blízkosti je malý rybářský přístav Latchí.

Panagía

Tato vesnice si získala popularitu tím, že se stala rodištěm arcibiskupa Makária III., turistům se nabízí možnost navštívit jeho skromný dům.


Doporučujeme: Kypr | Dovolená Kypr | Last minute Kypr | Kypr | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Dominikánská republika | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko | Kypr dovolená | | Kypr dovolená |

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.